هندسه در عكاسي

اشکال هندسی همواره قدرت پنهانی را به فریم عکس می افزایند. شاید این قدرت ریشه در نوع نگاه ، زندگی و عاداتی دارد که از کودکی همواره همراه آدمی بوده اند .

اشکال هندسی تشکیل دهنده میز ، صندلی ، دیوار های خانه و یا اسباب بازیها آنقدر برای ما تکرار شده اند که به نوعی برای مغز و قوه بصری مان اهمیت پیدا می کنند و بدون اینکه بدانیم ، چشم ما گرایش خاصی به جهش و نگاه کردن به آنها دارد . دنیای بزرگترها بیش از کودکان مملو از اشکال و سطوح هندسی متفاوت است و در این شلوغی مغز برای تمرکز به اولویت ها می اندیشد و سعی بر کنار گذاشتن اشیای کم اهمیت تر از لحاظ هندسی و نگاه به اشکالی که در آدمی نوعی ثبت و تکرار شده اند دارد.
يكى از تم عكاسى خيابانى، عكاسى مينيمال از هندسه خيابان است. جايى كه معمارى شهرى نظم بصرى خاصى را انتقال ميدهد و از اين رهگذر بيننده را وادار مي نمايد در عبور مجدد، با كشف هندسه خيابان در جستجوى زيبايى باشد.

يرن تورن عكاس ٣٢ ساله تركيه اى، هندسه پنهان شده در شهر محل زندگى اش، استانبول را مكاشفه كرده و آن را با عناصر شهری و معماری اش به نمایش می گذارد. كار او اين است دوربينش را بردارد و در سطح شهر به جست و جوى عناصر هندسى بپردازد و سپس با دقتى خاص از آنها عكاسى كند. او ميگويد دشوارترين مرحله كار يافتن ساختمان هايى است كه مناسب عکاسی با اين سبك هستند. نگاه هندسى و تلفيق آن با حضور انسان، رنگ هاى شاد و تقارن هاى لذت آفرين توام با خلاقیت عکاس در عكسهاى اين عكاس مشهود هستند.

 

 

امانت داری و اخلاق مداری.

محتوای این سایت با ذکر منبع و تحت شرایط مجوز کریتیو کامنز تخصیص 4.0 بین‌المللی قابل استفاده است.

Content by this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.

p><

 

rss

بالا