نقطه کانونی در عکاسی

وقتی شما به یک عکس نگاه می کنید، اولین چیزی که می بینید چیست؟ این نقطه تاکید یا نقطه کانونی (focal point) است، نقطه یا قسمتی از عکس که بیشترین جلب توجه را می کند. مواردی چون رنگ، خطوط هدایت گر، قوانین ترکیب بندی و… ابزار های عکاس برای ایجاد تاکید و هدایت چشم بیننده به سمت نقطه یا قسمتی از تصویر هستند.

ترتیبی که چشم شما المان های موجود در عکس (یا نواحی مختلف تصویر) را می بیند «وزن بصری» آن ها را مشخص می کند. المان یا عنصری از تصویر که بیشترین وزن بصری را دارد، نقطه کانونی عکس نامیده می شود. بنابراین برای درک عمیق تر «نقطه کانونی» ابتدا باید با مفهوم «وزن بصری» و عوامل تاثیر گذار بر آن آشنا شوید.

در ابتدای راه آموزش و یادگیری عکاسی، ساده ترین اصطلاحات و مفاهیم هم می توانند پیچیده به نظر برسند. برای اینکه تعریف «نقطه کانونی» را از این هم ساده تر کنیم، مثالی می زنم تا برای همیشه در ذهن شما باقی بماند. از روزی که کتاب «گاو بنفش» ست گودین را خواندم (که به جلب توجه و متفاوت بودن در کسب و کار پرداخته) ماه ها می گذرد، اما همچنان این گاو بنفش در ذهن من نقش بسته و چه موقعیتی از این بهتر که آن را با «نقطه کانونی» پیوند دهیم تا ملکه ذهن شما شود.
 
نقطه کانونی، همین گاو بنفش است!

وقتی شما به یک عکس نگاه می کنید، اولین چیزی که می بینید چیست؟

این نقطه تاکید یا نقطه کانونی (focal point) است. گاو بنفش در میان گاو های دیگر فورا جلب توجه می کند و اولین چیزی است که چشم بیننده را به خود جذب می کند. به دلیل رنگ عجیب و متفاوتش به راحتی در رقابت با گاو های دیگر (المان های دیگر تصویر) پیروز شده و در مسابقه «بیشترین وزن بصری» مقام اول را کسب می کند و نقطه کانونی می شود.

 رنگ می تواند عامل ایجاد یک نقطه کانونی در تصویر باشد

رنگ سبز، در برابر رنگ خاکستری ملایم که قسمت بیشتری از کادر را به خود اختصاص داده پیروز شده.

رنگ، به تنهایی می تواند عامل ایجاد یک نقطه کانونی قدرتمند در تصویر باشد. هرچه رنگ یک المان (شیء) در تصویر روشن تر و شدید تر باشد، وزن بصری بیشتری را به خود اختصاص می دهد، به خصوص اگر یک رنگ متضاد با رنگ های دیگر در تصویر باشد.

رنگ تنها یکی از عوامل تاثیر گذار بر وزن بصری میباشد.

هر چه رقبا (المان های موجود در صحنه) کم تر باشند، ایجاد یک نقطه کانونی قدرتمند تر ساده تر است.

 

 

 

امانت داری و اخلاق مداری.

محتوای این سایت با ذکر منبع و تحت شرایط مجوز کریتیو کامنز تخصیص 4.0 بین‌المللی قابل استفاده است.

Content by this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.

rss

بالا