تكنيكهاي عكاسي از غذا با موبايل

لازم نیست حتما یک طراح یا عکاس حرفه‌ای باشید تا عکس‌تان مانند یک عکس حرفه‌ای جلوه کند. دوربین‌تان را بردارید و به انقلاب عکاسی غذا بپیون

با بیش از صد و هفتاد هشت میلیون تصویر با هشتگ غذا در اینستاگرام کاملا مشخص است که عکسبرداری از غذاهای خوشمزه و خوش آب و رنگ تنها دغدغه متخصصان این کار و وبلاگ نویسان نیست، تقریبا هر کسی که در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی حساب دارد هرگاه میز رنگینی در خانه اش چیده شود یا به رستوران های خوب با غذاهای خوشگل و خوشمزه برود عکسی از این غذاها را در صفحه اش به اشتراک می گذارد.

چیدمان :
چیدمانی در عکستان داشته باشید که در عین زیباتر کردن عکس، حواس بیننده را پرت نکند. میتوانید از پیش زمینه‌ا‌ی ساده یا یک رومیزی استفاده کنید.
اگر در خانه از غذای خود عکاسی می‌کنید، باید در انتخاب ظرف نکاتی را در ذهن داشته باشید. ظرفی را انتخاب کنید که رنگ آن در تضاد با رنگ غذا و یا با آن توازن داشته باشد. هیچگاه ظرف را هم‌رنگ با غذا انتخاب نکنید.
قبل از گرفتن عکس مطمئن شوید هر گونه اشیائ اضافه در قاب را حذف کرده‌اید تا بیننده از موضوع اصلی دور نشود. اگر با دوربین DSLR  عکس می‌گیرید می‌توانید با دیافراگمی باز‌تر فضای پشت را به صورت تار (blur) داشته باشید.
    
 نور :
تا حد ممکن در صورت امکان از نور طبیعی استفاده کنید. بهترین موقعیت کنار یک پنجرهء بزرگ با یک پردهء سفید برای ملایم کردن نور است.

 توازن رنگ :
توازن رنگ (Color Balance) عامل مهمی در بهتر شدن عکس‌های شماست. خصوصا در مواقعی که نور طبیعی نیست، عکستان ممکن است زرد یا نارنجی شود (که برای ما اتفاقی ناآشنا نیست). از تنظیمات white balance روی دوربین خود استفاده یا بعداً به صورت دیجیتال رنگ را تنظیم کنید.

تکان نخورید!
در موقعیت های کم نور مانند رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها، هرحرکتی هنگام گرفتن عکس سبب تار شدن عکس می‌شود. در صورت امکان از سه پایه استفاده کنید در غیر این صورت می‌توانید دوربین یا گوشی موبایلتان را بر سطحی صاف و ثابت قرار دهید.

 عکس‌های زیادی بگیرید:
دور و بر غذا بچرخید و بهترین زاویه را پیدا کنید مانند زاویه مایل، از بالا به پایین و یا دیگر زوایا. (خود را محدود به یک یا دو زاویه نکنید.)

 زوم کنید
تا جایی که میتوانید نزدیک شوید. اگر با دوربین عکاسی می‌کنید از تنظیمات ماکرو دوربین استفاده کنید. کادر را با غذا طوری پر کنید که بیننده بتواند مزه‌اش را زیر زبان حس کند.

 سریع باشید
سریع کار کنید. هرچقدر زودتر عکس را بگیرید، غذایتان تازه تر به نظر می‌رسد.  گوشت سرد و سالاد پژمرده هیچوقت زیبا نیستند.

 جزئیات
چیزی که میتواند کاری کند تا آب دهان مخاطب راه بیافتد فاکتورجزئیات است. به لبه‌ی بشقاب ها و لیوان‌هایتان توجه کنید تا غدای نابجا یا اضافه ای نباشد. برای غداهای بی رنگ و رو از سس‌ها و المان های تزئینی استفاده کنید تا به غذایتان ظاهر جذاب‌تری دهد. سعی کنید بافت غذا را به نمایش بگذارید.

 عکس برداری ممنوع!
بدانید که از چه غذاهایی عکس نگیرید. مهم نیست چقدر تلاش کنید، بعضی از خوراکی‌ها هیچوقت خوش‌عکس نبوده اند. غذاهایی که تماما به یک رنگ‌اند از این دسته هستند که سس های قهوه‌ای رنگ از شاخص‌ترین آنهاست. با این که از غذایی لذیذ است، سعی کنید یک بشقاب از بیف استراگانوف را زیبا جلوه دهید!

امانت داری و اخلاق مداری.

محتوای این سایت با ذکر منبع و تحت شرایط مجوز کریتیو کامنز تخصیص 4.0 بین‌المللی قابل استفاده است.

Content by this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.

rss

بالا