یکی از شایع ترین سوالاتی که من دیده ام: «کمک! تمام عکس های بچه من تار می شود! من چه کاری را اشتباه انجام می دهم؟!»اگر شما هم همین مشکل را دارید، من پنج نکته به شما خواهم گفت که می توانید انجام دهید تا به شما کمک کنند از گرفتن عکس های تار از بچه ها جلوگیری کنید.

RAW فرمتی برای فایل های تصویری است که اطلاعات موجود در آن در حد بسیار کمی پردازش شده اند. دلیل نام گذاری این فرمت به صورت RAW در واقع همین پردازش نشدن تصاویر ثبت شده است.

 

عکس برداری از برف کار بسیار جذاب و هیجان انگیزی است. روزهای برفی فرصت های محدود و کم تکراری هستند که باید به خوبی از آن ها استفاده کرد. عکاسی در این روزها نیاز به مهارت خاصی دارد، مثلا توانایی کنترل بازتاب های تابش خورشید که از برف به سوی دوربین تابیده می شود و یا تنظیم سرعت شاتر.

شارپ کردن، کمک می کند تا روی جزئیات تاکید و بدون اضافه کردن چیزی به آن ها، واضح ترشان کنیم. این کار با واضح تر کردن لبه ها در عکس انجام پذیرفته و دیدن آن ها برای چشم آسان تر می شود. در ادامه به معرفی فیلتر Unsharp Mask می پردازیم. این ماسک یکی از راه های رایج شارپ کردن بوده که تقریبا با هر نرم افزار ویرایش عکسی می تواند اعمال شود.

وقتتان را با تغییر دادن ایزو (ISO) برای هر عکس تغییر ندهید! در این آموزش به شما یاد خواهیم داد که چرا حالت اتوماتیک ISO می تواند در شرایط نوری پایین به کمک شما بیاید.

با این ترفند می توانید حجم عکس های خودرا که اسکن کرده اید پایین بیاورید.

حیات وحش اغلب در طول طلوع یا غروب خورشید در جریان است، و عکاسی زمانی که نور کم است می تواند چالش برانگیز باشد. حتی اگر با آخرین و بهترین دوربین DSLR موجود هم عکس بگیرید، باز هم به جایی می رسید که نور برای استفاده از تنظیمات ایده آل خیلی کم است. در این جاست که باید شروع به تکیه بر مهارت و تکنیک خود کنید تا میزان موفقیت خود را بهبود بخشید.

بوکه ها مصنوعات نوری ای هستند که وقتی ما از نقاط نورانی بسیار خارج از فوکوس عکس می گیریم، در تصاویر ما ظاهر می شوند. منبع نقاط نورانی ای که روی آن ها فوکوس نکرده ایم یا خارج از فوکوس قرار گرفته اند، می تواند خورشید در مناظر طبیعی، چراغ های شهری یا منبع نور مصنوعی در استودیو عکاسی شما باشد.

سوال رایجی که اغلب عکاسان تازه‌کار با آن مواجه هستند این است: «برای ویرایش عکس‌هایم از چه نرم‌افزاری باید استفاده کنم؟»

منظور از «ترکیب بندی – composition» چیست. ترکیب بندی در عکاسی به شیوه ای که عناصر گوناگون یک صحنه، داخل کادر عکس قرار می گیرند، اطلاق می شود.

گرفتن پرتره متغیرهای بسیاری دارد که می تواند برای یک عکاس تازه کار دشوار باشد. چه لنزهایی استفاده کنید- لنز زوم، ثابت یا ترکیبی از هر دو؟

Double Exposure یا در حالت کلی تر، Multiple Exposure (نوردهی چندگانه)، به تصویری اطلاق می‌شود که از تلفیق دو یا چند عکس از یک صحنه تهیه شده باشد.

ایزو نشان دهنده حساسیت حسگر تصویر است. هر گونه تغییر در ISO اصلی سازنده  (کمترین به طور پیش فرض، که به تولید تصویر با کیفیت مطلوب منجر می شود) به نوعی اصلاح سیگنال الکتریکی است که منجر به نویز می شود.

یکی از اولین قوانین عکاسی این است که سوژه باید شارپ باشد. بیشتر دوربین های دیجیتال مدرن راه هایی را برای دستیابی به عکس های شارپ و واضح ارائه داده اند، و ما در اینجا می خواهیم به مهم ترین تکنیک های فوکوس دوربین و بهترین تنظیمات آن بپردازیم. می خواهیم ببینیم که چگونه نقطه فوکوس را انتخاب و از کدام حالت فوکوس استفاده کنیم.

به محل و چگونگی قرارگیری عناصر موجود در یک صحنه٬ در یک عکس یا تابلوی نقاشی٬ کادربندی گفته میشود.

عکاسی نجومی و آسمان شب یکی از شاخه های جذاب هنر عکاسی به شمار می آید. عکس های زیبا و مسحورکننده آسمان شب باعث شده تا هر روزه علاقه مندان بیشتری به این شاخه روی آورده و آنرا به عنوان یک سرگرمی یا فعالیت حرفه ای برگزینند. اگرچه گرفتن چنین عکس هایی آنقدرها هم مشکل نیست اما نیازمند صبر و حوصله فروان، انتخاب مکان مناسب و تمرین زیاد است.

معمولاً همه عکاس ها در جایی بالاخره مجبور به عکاسی پرتره می شوند. ممکن است شما مخصوصاً قصد عکاسی پرتره نداشته باشید اما هنگامی که به تعطیلات می روید، قصد گرفتن عکس برای یک سری مستند عکاسی دارید و یا می خواهید تصویری خانوادگی بگیرید، اگر چهره کسی در عکس حضور دارد، پس با یک عکس پرتره سروکار دارید.

وقتی صحبت از فاصله کانونی لنزها می‌شود ممکن است، فاصله کانونی معادل و میدان دید گیج کننده به نظر برسد. در واقع از این اصلاحات برای توضیح ویژگی لنز در سنسورهای مختلف (دوربین‌های متفاوت) است.

در عکاسی نور مهم ترین نقش را ایفا می کند و برای داشتن عکسی با نور مناسب باید بتوانیم پارامترهای موثر در میزان نور عکس را با توجه نوع عکس انتخاب کنیم. حال باید ببینیم که تغییر در میزان دیافراگم یا تغییر در سرعت شاتر، چه اثری بر دیگری می‌گذارد. در واقع میان این پارامترها یک همبستگی وجود دارد. یک استاپ تغییر در یکی از آن‌ها می‌تواند موجب دوبرابر شدن نور عکس یا کم شدن نور آن شود. به همین دلیل مفهوم استاپ راه حلی ساده برای درک ارتباط میان این سه پارامتر است که هریک واحد اندازه گیری متفاوتی دارند؛ ولی بر میزان نور عکس تاثیر گذارند.

این قانون را همیشه مد نظر داشته باشید، سرعت شاتر باید معکوس فاصله کانونی لنز باشد. یعنی اگر از لنز ۶۰ میلی‌متری استفاده می‌کنید، اکسپوژر باید ۱٫۶۰ام ثانیه یا کمتر باشد.

امانت داری و اخلاق مداری.

محتوای این سایت با ذکر منبع و تحت شرایط مجوز کریتیو کامنز تخصیص 4.0 بین‌المللی قابل استفاده است.

Content by this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.

بالا