عکس برتر هفته سوم اسفند ماه1394

عکس برتر این هفته به انتخاب هیئت داوران متعلق به جناب آقای مسلم پورشمسی می باشد و نیز عکس های شایسته تقدیرمتعلق به آقایان مصطفی نوده واسماعیل احمدی می باشد.

عکس برتر

عکاس : مسلم پورشمسی

عکس شایسته تقدیر

عکاس : مصطفی نوده

عکاس: اسماعیل احمدی


عکاس:مسلم پورشمسی

رد ِ ستاره ها ، رابطه باستانی و آسمانی

عکاسی در شب معمولا به جهت نور کم و عدم نوررسانی مناسب، برای عموم عکاسان آماتور و چه حرفه ای چندان مورد اقبال و توجه قرار نمی گیرد. با اینحال تعدادی از عکاسان هستند که همواره به این نوع عکاسی عشق می ورزند.
"در اوایل سال ۱۹۰۰، آلفرد استیگلیتز - Alfred Stieglitz - و ویلیام فریزر - William Fraser -، شروع به عکاسی در شب کردند. بیل برانت - Bill Brandt - و براسای - Brassai - پایه‌گذاران اصلی عکاسی در شب هستند." (1)

عکاسی از رد ستاره‌ها
"نوعی تکنیک عکس‌برداری از نوع عکاسی نجومی است که از حرکت زمین و ستاره‌ها ناشی می‌گردد، به طوریکه پس از عکاسی خطوط منحنی رد ستاره‌ها ثبت می‌گردد. هنگامی که زمین به گرد خود می‌چرخد، ستاره‌ها در یک جایگاه ثابت قرار نمی‌گیرند (از لحاظ دید چشم زمینی) و به نظر می‌رسد ستاره‌ها کم و بیش به سمت غرب دارای حرکت هستند.   
وقتی از ستاره‌ها عکاسی می‌کنیم، به دلیل طولانی شدن زمان نوردهی و گردش زمین به دور خود، ستاره‌ها مانند خطوط منحنی بر روی فیلم ثبت می‌شوند. اگر بخواهیم این مورد را بر طرف کنیم، دوربین باید به وسیلهٔ یک موتور درایو، در خلاف جهت حرکت زمین و با سرعت مناسب به گردش در آید. "(2)

آنچه بر اساس توضیحات بالا مشخص می شود عکاسی از اجسام آسمانی و حرکت محوری ستارگان نیازمند شناخت و آگاهی از دانش نجوم می باشد که هم از نظر فنی به جهت نوردهی اصولی و مقدار زمان صرف شده برای این مهم و هم از جهت نظری و علمی در نمایش صور فلکی و حرکت ستارگان و مکان یابی آنها بسیار ارزشمند است.
آنچه می تواند این عکاسی را تا حدودی از عکاسی علمی ( نجوم شناسی )  به عکاسی هنری (art) نزدیک کند توجه به فضای پیرامونی (  location )و توجه به ترکیب بندی (Composition) می باشد که منجر به خلق فضاهای خلاقه می شود، آنچنانکه می توان از اجسام و اشیاء و بناها روی زمین در پیش زمینه (Foreground) با پس زمینه (background ) آسمان شب بهره ی فراوانی برد، چیزی که در عکس مورد نظر ما مشاهده می شود.
در واقع نقطه یابی آسمان و توجه به مرکز حرکت دورانی ستارگان و استفاده از ابنیه ی قدیمی و تاریخی  که شباهت فراوانی به آتشکده های نیاسر و اجرای نورپردازی روی این ابنیه می تواند نقاط قوت این عکس شمرده شود.
از نظر فرم، شکل طاق و گنبد بنا با حرکت دورانی ستارگان می تواند رابطه ی زیبایی شناسانه ی معناداری برقرار کند.
شاید اگر مرکز این حرکت دورانی ستارگان روی سر گنبد قرار می گرفت این رابطه ی فرم گرایانه هم پر بارتر هم میشد.
شاید توجه به سابقه ی دیرینه ی ایران در نجوم شناسی بتواند توجیهی مستدل و خردمندانه برای این عکس باشد.
" برخی پژوهشگران، چندی از نقوش تخت جمشید را نشانه‌ای بر آشنایی سازندگان آن‌ها با اخترشناسی می‌دانند
مطالعاتی هم روی جهت‌گیری چهارطاقی‌های بجا مانده از آتشکده‌های کهن نشان داده است که می‌توان رابطه‌هایی میان ساختمان آن‌ها و طلوع و غروب جرم‌های آسمانی یافت.
از دوران پیش از اسلام به جز کتاب زیج شهریار سند مکتوبی بر جای نمانده است. ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه عن القرون الخالیه اطلاعاتی درباره باورها اقوام گذشته درباره اخترشناسی ارایه کرده است.

به جناب آقای «مسلم پورشمسی» برای انتخاب عکس برتر شاد باش می‌گوییم.

1) https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C_%D8%AF%D8%B1_%D8%B4%D8%A8

2) https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C_%D8%A7%D8%B2_%D8%B1%D8%AF_%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7

3) http://sactehran.ir/Default.aspx?tabid=108&articleType=ArticleView&articleId=1408

اعضای هیات محترم داوران :  آقای رضا مصطفوی - آقای اصغر خوش خلق - آقای جواد روئین - آقای علی دوست

امانت داری و اخلاق مداری.

محتوای این سایت با ذکر منبع و تحت شرایط مجوز کریتیو کامنز تخصیص 4.0 بین‌المللی قابل استفاده است.

Content by this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.

rss

بالا