نگاهى به بدترين لنزهاى تاريخ نيكون از ديدگاه Ken Rockwell

لنزها جزء اساسی عکاسی هستند،استفاده خلاقانه از لنز دوربین کیفیت فوق‌العاده‌ای به عکاسی داده و شکلی که شما دنیا را از درون نمایاب دوربین می‌بینید متفاوت خواهد کرد.


 

 Nikon 45 mm f/2.8 P (2001 – 2006)

این لنز با قیمت بالاى 450 دلار روانه باز شد. با این ادعا که این لنز دارای قدرت جادوئی و عملکرد بسیار دقیق در اپتیک های خود است, زیرا که این لنز بر اساس طرح اولیه لنزهای Tessar ساخته شده است! اما چیزی که نیکون متوجه آن نشده بود این بود که طرح لنزهای Tessar عالی بودن اما برای زمان خود یعنی 100 سال قبل!
متاسفانه این لنز 450 دلاری بسیار سافت تر از لنز 50 mm f/1.8D ساخت چین و با قیمت 120 دلار می باشد. ابعاد این لنز کوچک است اما دارای عملکرد بسیار بد الخصوص در گوشه ها تصویر در قطع Fx می باشد. به جرائت می توان گفت تها کاربرد این لنز به اصلاح Fx نیکون استفاده از آن در دوربین های سایز Dx نیکون می باشد.

Nikon 35-70 f/3.3-4.5 AI-s (1984 – 2005)

این لنز بسیار ارزان و کم ارزش است! این اولین لنز تمام پلاستیک نیکون است که برای دوربین های با فکوس دستی ساخته شده است. تمام قطعات این لنز از پلاستیک است. حلقه فکوس,حلقه زوم و حتی رینگ نقرهای به کارگرفته در این لنز هم از پلاستیک است! این لنز بسیار شبیه به لنزهای فلزی نیکون است اما متاسفانه اینگونه نیست.
این لنز به هیچ عنوان شارپ نیست و همچنین دارای Distorion بسیار زیاد است. بعد ها نیکون از اپتیک این لنز برای ساخت ورژن جدیتر این لنز با کد D کرد اما همچنان ایرادات اپتیکی به جای خود باقی ماند و تنها مکانیک لنز بهتر شد.
 

Nikon 24-120 mm VR (2003 – today)

این يك لنز رویائی ناامید کننده است! لنز بسیار سافت در فوکال 24 mm الخصوص در گوشه های تصویر. این لنز بسیار سافت تر از دیگر لنزهای ساخت نیکون است که در انتهای آنها فوکال 24mm قرار دارد.

Nikon 300 mm f/4.5 P (1964 – 1969)

این اولین لنز   300mm نیکون می باشد. در این لنز از 5 المان استفاده شده و علامت P نشان دهند “Penta” می باشد.
تصاویری که با این لنز ثبت می شدند و با اینکه  بر روی فیلم ثبت مى شدند اما دارای رنگ های حلقوی قرمز و آبی در گوشه های تصویر بودند. بعد ها نیکون این لنز را در سال 1964 از رده خارج کرد و لنز فوق العاده 300 mm f/4.5 H را جایگزین ساخت. حرف H نشان “Hex” به معنی 6 المان اپتیکی است

Nikon 18 mm f/2.8D AF(1994 – 2006)

این لنز بدترین لنز 18 mm که نیکون ساخته است! با قیمت بسیار شرم آور 1800 دلار برای جنس نو و 800 دلار برای دست دوم آن. این لنز بسیار بدتر از لنز های اولیه نیکون است!
در این لنز از المان آسفریکال و فکوس داخلی استفاده شده. و به نحوی چیدمان شده تا یک لنز بسیار سافت و دارای Distorion بسیار زیادتر از لنز 18mm f/3.5 AI-s , و همچنین بسیار بیشتر از هر لنز واید دیگری است! این لنز همچنین دارای وینت بسیار زیاد در گوشه ها تصویر می باشد. لازم به ذکر است این لنز دارای مشکل Ghosting بسیار زیادى هم هست.

Nikon 24-120 3.5 F (1963 – 1976)

این لنز بدترین لنز تاریخ نیکون است. بدترین, بدترین ها! این لنز بسیار افتضاح که اعتبار دیگر لنزهای زوم را هم به زیر سوال برده است! چه چیزی این لنز را اینقدر بد کرده؟ این لنز سافت ترین لنز تاریخ نیکون است. همچنین با Distorion بسیار زیاد و دارای خطاهای flare و ghosts بسیار افتضاح!
وقتی شما بگویید لنزی در حالت زوم شارپ نیست , در حالت زوم flare بسیار زیاد است و یا در حالت زوم Distorion بسیار زیاد است, این همان چیزى مى شود که شما تماما یک جا در این لنز وحشتناک در اختیار دارید!!

این لنز در دو نسخه معرفی گردید. اولین آن همین لنز وحشتناک است که مشخصاتش روى حلقه داخلی فیلتر نوشته شده و دیگری که بین سالهای 1975 تا 1982 ساخته شد کاملا با این نسخه متفاوت بود و لنز خوبی است, مشخصات لنز دوم بر روی حلقه فیلتر نوشته شده است.

 

 

 

امانت داری و اخلاق مداری.

محتوای این سایت با ذکر منبع و تحت شرایط مجوز کریتیو کامنز تخصیص 4.0 بین‌المللی قابل استفاده است.

Content by this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.

rss

بالا