احتمالاً مهمترین بخش عکاسی ، درک نورپردازی است . امروزه تقریبا تمام دوربینهای DSLRو همچنین دوربینهای کامپکت یک فلاش داخلی دارند . اما فلاش داخلی دوربین همیشه بهترین انتخاب نیست و حتی گاهی جواب نمی دهد .

در عصر حاضر ، یکی از معضلات بسیاری از عکاسان ، نحوه نگارش کپشن است .

اگرچه نخستین عکس مد شناخته شده در جهان به تاریخ سال 1850میلادی در دادگاه ناپلیون سوم برمیگردد ، اما تا اوایل قرن 20 این شاخه از عکاسی به عنوان یک هنر عمومی در بین مردم شناخته شده نبود .نخستین نشانه های این هنر همراه با گسترش مد در بین عموم مردم دیده شد.نخستین مجلات مد ،هارپر بازار و ووگ برای نشان دادن لباسها از قرار دادن آنها در دست استفاده میکردند .

 

لیپارد و کولمن در مورد رابطه منتقد با هنرمند سوالی کلیدی مطرح می کنند و هر یک پاسخی متفاوت می دهند : کولمن به حفظ فاصله ای معقول میان منتقد و هنرمند اعتقاد دارد و لیپارد به همکاری میان آن دو

رهیافت عكاسی از دورۀ تصویرگری وروایت پردازی نقاشانه و تبدیل این پدیده ازنگاه ابزاری به یك هنر مستقل مرهون تلاش و ذكاوت گروهی از عكاسان اندیشمند بوده است جنبش پیكـتوریالیسم كمك های شایانی به این امر كرده است.

اواخر قرن نوزدهم كه عكاسي به مثابه يك پديدار صنعتي ـ هنري ظهور پيدا كرد، براي اولين بار قوه‌ي باصره و حس مشترك انسان بمدد خيال و حافظه او، همان چيزي را از دنيا بيرون ساختند كه اتاق تاريك مي‌توانست بسازد. جهان هيولايي و بي‌شكل صرفاً مادي و تهي، بدين‌سازن ساحت بينش تجربي و حسي دروني انسان در عالم ذهن و خيال و حتي بينش كلاً علمي جديد انسان، با آن تصويري كه در اتاق تاريك بر روي قاب تصويرِ حلقه فيلم شكل مي‌گرفت، مشابه شد، و به يك تساوي رسيد.

ماهيت عكس ثبت لحظه است .لحظه اي از حركتي كه در گذشته شروع شده و در آينده ادامه خواهد يافت . ماهيت عكس ثبت برشي از صحنه ي گسترده اي است كه در برابر دوربين قرار دارد و توان عكس نشان دادن يك چهره از يك پديده است و نه همه چهره ها....

از زمان اختراع و گسترش فن عکاسی در نیمۀ اول قرن نوزدهم، گـفتگوها و مباحث نظری پیرامون آن تداوم داشته است. این گـفتگوها، جهت ها و موضوعات مختلفی داشته است، از بررسی ماهیت فلسفی ثبت مکانیکی ظاهر جهان مریــی و یا تحلیل کاربردها و تاثیرات این رسانۀ نوین گرفته تا این پرسش دیرپا که آیا عکاسی هنر است؟ نظریه پردازی در باب عکاسی به موازات تحولات سریع و دور از انتظار رسانۀ عکاسی، فراز ونشیبب های قابل توجهی داشته و هم اکنون با انقلاب دیجیتال، وضعیت و چشم اندازهای بسیار جدیدی یافته است.

عکاسی از همان دهه های اول پیدایش مورداستقبال روز افزون اقشار مختلف قرار گرفته است. گستردگی ارتباط و تعامل عکاسی با دیگر علوم و استفادۀ بین رشته ای ازلحظه تولد همواره به صورت کاربردی مدنظرو مورد استفاده دانشمندان بوده است.

ضریب برش (کراپ فکتور – Crop factor) نسبت اندازه سنسور یک دوربین به یک فریم فیلم ۳۵ میلیمتری است. از آن برای محاسبه فواصل کانونی موثر و مقایسه لنزها در بین DSLR ها استفاده می شود.

شاخه‌ای از عکاسی‌ست که به ثبت تصاویر از درگیری‌های مسلحانه و زندگی در مناطق جنگ‌زده می‌پردازد. عکاسی جنگ به مردم کمک می‌کند تا عمق یک فاجعهٔ جنگی را که از طریق نوشتار قابل انتقال نیست درک کنند.

جامعه شناسی مطالعه ی جهانی است که ما در آن زندگی می کنیم و ما در جهانی زندگی می کنیم که در حال مشاهده کردن و دیدن هستیم؛ بنابراین طبیعی به نظر خواهد رسید که ما تصاویر جهان را به عنوان بخشی از روش و چگونگی مطالعه ی جامعه ثبت کنیم.

ارتقـاء شـیوۀ گـفتگـو در عكاسـی از تصویرگـری و روایت گـری عكـس نقاشـی گونه بـه منزلـت هنـری بـه سـبب تـلاش گروهـی از عكاسـان هنرمنـد بـا مطـرح كـردن عكاسـی صریـح و مواجـه بدون واسـطه با سـوژه میسـر گردید. گامهای مؤثر توسـط آالفرد اسـتیگلیتز با تاسـیس گروه عكاسـی جدایــی طلب برداشـته شـده بود. این گروه با تفكر مسـتقل بودن رسـانۀ عكاسـی ازدیگـر هنرهـا مخصوصـا نقاشـی بـر بیـان خودكـفـای عكـس هنـری تاكيد داشتند.

مکتب امپرسیونیسم یکی از مکاتب و سبک‌های هنری در تاریخ هنر به شمار می‌رود که برای اولین بار از عنوان نقاشی "کلود مونه" با نام "دریافت (امپرسیون) طلوع آفتاب" اقتباس شده است.

در جریان دگرگونی نگرش فلسفی به انسان و موجودیت او و همچنین تحول در ادبیات و هنر،در عكاسی هم مانند عرصه های دیگر هنر تغییرات بنیادین در شیوۀ پرداختن به این رسانه وارائه آثار آن پدید آمد.

هرکسی باید کمی عکاسی یاد بگیرد چرا که تمامی افراد می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. نه تنها این یک سرگرمی لذت بخش است؛ بلکه عکاسی می‌تواند شما را شخصیت شما را نیز رشد دهد.

عکاسي در مقام يک هنر، با برش زدن بخش هايي از جهان و ارائه روايتي دگرگونه از آن ها حرکتي است در جهت بيشينه ساختن امکان هاي حيات و حقيقت. رسالت عکس ها تنها در اين نيست که واقعيت را بي هيچ مداخله اي بازنمود دهند، بلکه آن چه آن ها را به جريان هايي فکري/ فلسفي بدل مي کند، گذر از مرزهاي حقيقت متعارف و خلق آن به شيوه هايي جديد است.

در دوران شکوفایی صنعتی و اقتصادی اروپا و آمریکا همپای پیشرفت،توسعه فناوری و همچنین عطش دانشمندان به اختراع و اکتشافات جدید،در دهه سوم قرن نوزده عکاسی و ثبت تصاویر به وسیله تلاش جمعی از فیزیکدانان و مهندسین صنایع و شیمیدانان پا به عرصه وجود نهاد و تلاش چندین ساله برای برآوردن یکی دیگر از آرزوهای دیرینه بشر که همان ثبت بلند مدت و دائمی تصاویر بود ممکن گشت.

عمق میدان ناحیه ای است كه تمام عناصر موجود در آن، در عكس واضح باشند.هر چه عمق میدان بیشتر باشد ،ناحیه واضح در اطراف(جلو و پشت) نقطه فوكوس بیشتر است.در عكسی كه عمق میدان آن كم است، ممكن است ناحیه پشت(یا جلو) نقطه فوكوس دوربین ،محو شود.

تأثیر پیدایش عکاسی بر روند ادامه ی نقاشی را نمی توان کتمان کرد. می توان ادعا کرد که عکاسی در زمینه هایی به صورت غیر مستقیم از نقاشی حمایت کرد و به نقاشان این اجازه را داد که تصویری از طرحهای خود را داشته باشند تا سر فرصت در آتلیه یا محل کار خود با ذهنی بازتر و آرامش بیشتری به خلق اثر خود بپردازند.

امانت داری و اخلاق مداری.

محتوای این سایت با ذکر منبع و تحت شرایط مجوز کریتیو کامنز تخصیص 4.0 بین‌المللی قابل استفاده است.

Content by this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.

p><

 

rss

بالا